česky / english
N O V I N K Y
08.11.2007 - Zdroj uspěl i na Kavkaze

PRAHA / JEREVAN – Dokumentární film Zdroj režiséra Martina Marečka získal hlavní cenu na filmovém festivalu Sun Child v arménském hlavním městě Jerevanu. Film ukazuje negativní důsledky těžby ropy na životní prostředí, dodržování lidských práv a politickou situaci. Ačkoliv byl dokončen v roce 2005, teprve nyní se film dočkal oficiální projekce na Kavkaze, kde vzniknul. Zdroj byl v uplynulých letech uveden v téměř třiceti zemích světa a získal 18 ocenění na mezinárodních filmových festivalech. Patří tak k nejúspěšnějším českým dokumentárním filmům.

„Rozhodnutí poroty z festivalu v Jerevanu si vážím. Jde o první ocenění Zdroje v oblasti, kde jsme natáčeli. Přestože film získal velkou pozornost publika v Evropě, teší mě, že náš pohled na souvislosti ropného průmyslu oslovil diváky také v regionu, který je drancováním přírodních zdrojů poškozen. Snad je to naděje k probuzení zájmu tamních obyvatel o řešení jejich složité situace,“ říká režisér filmu Martin Mareček.


04.08.2007 - Zdroj sledovali účastníci konference Ropa a Politika

V polovině května se konala v Londýně pod záštitou Goldsmithsovy univerzity ojedinělá konference nazvaná Ropa a politika. Jejími účastníky byli politologové, profesoři, umělci, výzkumníci i studenti a stážisté nejen londýnských univerzit. Podle organizátorů bylo cílem dvoudenního setkání hledat nové pohledy na ropu a souvislosti této strategické energetické suroviny s politikou, sociálními jevy a životním stylem zejména západní společnosti.
Ú
častníci konference měli možnost shlédnout dokument Zdroj, který posloužil jako pohled do reality v jedné ze zemí, které jsou dnes klíčovými dodavateli „černého zlata“ na světové trhy. Organizátoři akce si Zdroj vybrali jako jediný film promítaný na konferenci. Zprávu o vlivu těžby ropy na životy lidí představila také Gisa Weszkalnys, která dlouhodobě zkoumá plány na dobývání nových nalezišť u břehů ostrova Svatého Tomáše a Princova ostrova u západního pobřeží Afriky. Projekty jsou spojeny s obrovským a zřejmě nereálným očekáváním obyvatel. Situace tak trochu připomíná Ázerbájdžán v polovině 90. let 20. století, kdy tamní politikové svým občanům slibovali „druhý Kuvajt“.
Příspěvek Alexe Vinese ukázal, jak intenzivní dobývání ropy souvisí s eskalací ozbrojených konfliktů, násilí a únosů v Nigérii, Čadu a Angole, a jak jsou do událostí zapojeny nadnárodní ropné koncerny. James Marriot z britské organizace Platform pak rozpletl síť firem, které jen na území Londýna profitují z mezinárodního ropného byznysu a mají úzké vazby také na vrcholné politiky. Další příspěvky se zabývaly problematikou sociální zodpovědnosti nadnárodních korporací, vztahem mezi spotřebou ropy a demokracií, vznikem regionálních konfliktů na blízkém východě a dalšími souvislostmi.
Podle Andrew Barryho, který se zabývá studiem ropné problematiky pod zastřešením Goldsmithovy univerzity a byl jedním z iniciátorů konference, bylo toto setkání prvním svého druhu, které přivedlo dohromady tolik lidí z různých oborů činnosti a s odlišným přístupem ke stejné problematice. Podobná setkání mohou podle jeho slov napomoci lepšímu pochopení souvislostí v dnešním globalizovaném světě a hledat řešení závažných problémů v oblasti bezpečnosti, energetiky, ochrany lidských práv i životního prostředí, které před námi stojí.


19.06.2007 - Zdroj vyhrál cenu ve Francii

Film Zdroj vyhrál Hlavní cenu na mezinárodním festivalu "21éme Festival International du Film Nature et Environnement", který proběhl na konci dubna v Grenoble ve Francii.


11.05.2007 - 10-11.5.2007 Konference Oil and Politics

V květnu proběhne konference Oil and Politics v Londýně. Akce se zúčastní Martin Skalský osobně, který uvede i projekci filmu Zdroj. více na www.goldsmiths.ac.uk/csips/source/events.html#oil


24.01.2007 - Filmy ke stažení

Na internetové stránce www.doc-air.com je od dnešního dne ke stažení film HRY PRACHU režiséra Martina Marečka. Dále ho pak můžete stáhnout spolu se ZDROJEM i na www.topfun.cz .


03.11.2006 - Zdroj získal cenu studentů v italském Turíně

Na konci října byl film Zdroj uveden na 9. ročníku festivalu dokumentárních filmů Cinemambiente v italském Turíně. Festival je tradičně zaměřen na životní prostředí a lidská práva a platí v mezinárodním měřítku za jednu z prestižních filmových přehlídek. Zdroj získal jedinou udílenou diváckou cenu – přesněji Cenu turínských studentů.
Programová nabídka 9. Cinemambiente byla lákavá, což potvrzovaly i zaplněné sály multikina Massimo. V hlavní soutěži se setkali např. filmy Krmíme svět (We Feed the World, Erwin Wagenhofer), Náš denní chléb (Unser Taglich Brot, Nikolas Geyrhalter), Trápení a potěšení Saltonského moře (Plagues & Pleasures on Salton Sea, Jeff Springer) či Skutečné bahno na farmáři Johnovi (The Real Dirt on Farmer John, Taggart Siegel) a další. Poslední z nich nakonec vyhrál hlavní cenu festivalu. Nutno říci, že asi především kvůli osobní účasti farmáře Johna, který si svým suchým humorem, levicovým zaměřením, růžovým boa a mírně nevkusnými převleky získal srdce italského publika.
Zajímavostí festivalu byly projekce do pozdních hodin. Po hlavním programu v multikině pokračovaly projekce ve spřátelených klubech; noční program začínal každý den kolem půlnoci, přičemž zájem o něj zdaleka nebyl malý. Těžko si navíc představit lepší místo pro konání mezinárodního festivalu než právě Turín, pro který je film právě tak charakteristický jako Martini a Fiat. V nezaměnitelné věžovité stavbě „Mole Antonelliana“ se zde nachází i jediné – a obrovské – italské Muzeum filmu.
Mimo přehlídky soutěžních filmů nabídnul festival tématické sekce dokumentů o alternativních druzích energie, projekce slavných italských filmů či sekci o lidských právech. Diváci pak mohli debatovat s některými jejich „hrdiny“ – ruským protijaderným aktivistou Alexandrem Nikotinem, turkmenským disidentem Faridem Tukhbatullinem, zastáncem mexických rolníků Felipem Arregou či barmským aktivistou vystupujícím proti mučení Ka Hsaw Wa, jehož snímek dostal mimo jiné na letošním festivalu Jeden svět Cenu Václava Havla.
Film Zdroj si z festivalu odvezl jedinou cenu udílenou diváky – Cenu turínských studentů. Ze zákulisí prosákla informace, že výběr byl jednohlasný a – oproti jiným ročníkům festivalu – se členové poroty dohadovali jen velmi krátce. Zdroj byl oceněn za „režisérovu schopnost pustit se po hlavě do kontroverzních témat. Zahrnutí animovaných sekvencí a hudebního pozadí soundtracku bylo příhodnou stylistickou volbou, jež propůjčila filmu ostře ironickou notu. Filmařská skupina uspěla ve vytváření přímých vztahů s množstvím očitých svědků, umisťujíce je s nenuceností před kameru. Film přitáhl naši pozornost, protože ačkoliv zobrazuje realitu značně vzdálenou té naší, byli jsme schopni spojit si situaci, již zobrazuje, s našimi každodenními životy. Je jedním z nemnoha dokumentárních filmů, které pátrají ve světě dobývání ropy, nerostné suroviny, na níž jsme doposud nesporně těžce závislí.“
Není asi náhodou, že v Itálii – ale i v samotném Turíně – nabírá na popularitě hnutí „Massa Critica“, které – podobně jako český Auto*Mat – zpochybňuje modlu individuálního automobilismu. Ulice italských měst jsou automobilovými zácpami prakticky paralyzované, přitom neexistuje efektivní hromadná doprava. „Massa Critica“ již roky organizuje také protestní cyklojízdy. Zřejmě proto Zdroj turínské studenty tolik oslovil a vyvolal řadu diskusí nejen bezprostředně po projekci.


05.10.2006 - Cena na AFO Olomouc

Film Zdroj získal cenu za nejlepší dokumentární film na festivalu AFO (Academia Film Olomouc). Cena bude předána 5.10. v 18,00 hod v Olomouci.


27.09.2006 - ZDROJ získal Zlaté slunce v Barceloně

Zdroj získal zlatou cenu ( SOL D´OR AL MILLOR DOCUMENTAL) pro nejlepší dokumentární film na festivalu dokumentárních filmů v Katalánii ve Španělsku. www.ficma.com


07.09.2006 - film HRY PRACHU lze zapůjčit v DVD Planet


04.09.2006 - HRY PRACHU - na dvd

První celovečerní film Martina Marečka Hry prachu vychází na dvd. Film o souhrách událostí kolem pražského zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v září roku 2001. Od 4.září bude k dostání v prodejně \"Terryho ponožky\" v kině Světozor nebo ho lze objednat na bionaut@bionaut.cz. Více infomací o filmu na www.hryprachu.cz .


STRANA 1 2 3 4 5 z 5 ››     záznamů na str.: